AK10-170C
DigiKey Part Number
F5936-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-170C
Description
TVS DIODE 170VWM 260VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
260V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AK10-170C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
2800pF @ 10kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
180V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
260V