72R110XU
DigiKey Part Number
F3200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R110XU
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.1A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.1 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
72R110XU Models
Category
Time to Trip
8.2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
380 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.512" Dia x 0.122" T (13.00mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Height - Seated (Max)
0.717" (18.20mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A