60R375XH
DigiKey Part Number
F1928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R375XH
Description
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3.75 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
1.035" Dia x 0.122" T (26.30mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3.75 A
Height - Seated (Max)
1.224" (31.10mm)
Current - Trip (It)
7.5 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Current - Max
40 A