60R020XU
DigiKey Part Number
F2002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R020XU
Description
PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 200 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
2.2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.83 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.4 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A