5KP85A-HR
DigiKey Part Number
5KP85A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP85A-HR
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 37.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
37.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V