5KP51A-HR
DigiKey Part Number
5KP51A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP51A-HR
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 61.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V