5KP22A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
35.5V Clamp 143.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP22A-HR
DigiKey Part Number
5KP22A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP22A-HR
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
24V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V