30KPA58A
DigiKey Part Number
18-30KPA58ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-30KPA58ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA58A
Description
TVS DIODE 58VWM 92.4VC P600
Detailed Description
92.4V Clamp 327.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
30KPA58A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
327.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
92.4V