20EV100.ZXBDMC
DigiKey Part Number
18-20EV100.ZXBDMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20EV100.ZXBDMC
Description
PCP HV FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20EV100.ZXBDMC Models
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.787" Dia x 1.654" L (20.00mm x 42.00mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
Current Rating (Amps)
100A
DC Cold Resistance
0.0009 Ohms