2016L300/16MR
DigiKey Part Number
F8539TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8539CT-ND - Cut Tape (CT)
F8539DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2016L300/16MR
Description
PTC RESET FUSE 16V 3A 2016
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3 A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2016L300/16MR Models
Category
Current - Max
40 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Time to Trip
10 s
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
48 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
16V
Package / Case
2016 (5041 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Current - Trip (It)
5 A
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)