1812L150/12DR
DigiKey Part Number
F4160TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4160CT-ND - Cut Tape (CT)
F4160DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L150/12DR
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.5A 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
110 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
3 A
Current - Max
100 A