1812L035/30DR
DigiKey Part Number
F4158TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4158CT-ND - Cut Tape (CT)
F4158DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L035/30DR
Description
PTC RESET FUSE 30V 350MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 350 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L035/30DR Models
Category
Time to Trip
150 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
400 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.7 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A