1210L010WR
DigiKey Part Number
F3000TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3000CT-ND - Cut Tape (CT)
F3000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L010WR
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210L010WR Models
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
10 A