1206L075/16WR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1206L075/16WR |
Description | PTC RESET FUSE 16V 750MA 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1206L075/16WR Models |
Category | Time to Trip 200 ms |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 90 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 290 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Voltage - Max 16V | Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA | Thickness (Max) 0.049" (1.25mm) |
Current - Trip (It) 1.5 A | Approval Agency cURus, TUV |
Current - Max 100 A |