1206L035/30WR
DigiKey Part Number
18-1206L035/30WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L035/30WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L035/30WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L035/30WR
Description
PTC RESET FUSE 30V 350MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.2 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
100 A