1.5SMC16A
DigiKey Part Number
1.5SMC16ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC16ACT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC16ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC16A
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22.5V Clamp 67.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
1.5SMC16A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
67.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V