1.5KE68CA
DigiKey Part Number
1.5KE68CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE68CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE68CA
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
92V Clamp 16.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE68CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
92V