0JTD125.X
DigiKey Part Number
5666-0JTD125.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD125.X
Description
FUSE CRTRDGE 125A 600VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps)
125A
Size / Dimension
1.500" Dia x 3.000" L (38.10mm x 76.20mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC