0FLQ015.T
0FLQ015.T
DigiKey Part Number
F1054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0FLQ015.T
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 500VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15A 500 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - DC
300 VDC
Series
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bulk
Applications
Transformer Protection
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
15A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)