0AGU060.T
DigiKey Part Number
F5029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AGU060.T
Description
FUSE GLASS 60A 32VAC 32VDC 5AG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 A 32 V 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder Cartridge, Non-Standard
Category
Fuse Type
Mfr
Current Rating (Amps)
Series
Voltage Rating - AC
32 V
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
Part Status
Active
Package / Case
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)