083506.3MXP
DigiKey Part Number
F6671-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
083506.3MXP
Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder Cartridge, Non-Standard
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
300.0
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, cURus, KC, PSE, TUV
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0118 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V