046802.5NR
DigiKey Part Number
F5707TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5707CT-ND - Cut Tape (CT)
F5707DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
046802.5NR
Description
FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 1206
Detailed Description
2.5 A 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 50A DC
Melting I²t
1.011
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
63 V
DC Cold Resistance
0.0224 Ohms