045303.5NR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1,437
Datasheet
Similar
Bel Fuse Inc.
3.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
045303.5NR
DigiKey Part Number
045303.5NR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
045303.5NR
Description
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
045303.5NR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
2.469
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.02 Ohms