0326.600HXP
DigiKey Part Number
F2633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0326.600HXP
Description
FUSE CERM 600MA 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
3.9
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.9495 Ohms