0259.500T
DigiKey Part Number
F1837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0259.500T
Description
FUSE BRD MNT 500MA 125VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 125 VAC 125 VDC Fuse Board Mount Through Hole
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Bulk
Approval Agency
Baseefa, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Mounting Type
Through Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Current Rating (Amps)
500mA
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.512" L (8.00mm x 13.00mm)
Voltage Rating - AC
125 VAC
Melting I²t
0.0598
Voltage Rating - DC
125 VDC
DC Cold Resistance
0.302 Ohms