025102.5MXL
DigiKey Part Number
F2321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
025102.5MXL
Description
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
EDA/CAD Models
025102.5MXL Models
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
0.721
Approval Agency
CCC, CSA, cURus, PSE, TUV
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.036 Ohms