0251.200MXL
DigiKey Part Number
F6237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0251.200MXL
Description
FUSE BRD MT 200MA 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0251.200MXL Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, cURus
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.895 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V