02351.25MXP
DigiKey Part Number
02351.25MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02351.25MXP
Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
1.085
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.1055 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V