0217.250HXP is out of stock and can be placed on backorder.
SCHURTER Inc.
In Stock: 1,316
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 525
Datasheet
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0217.250HXP
DigiKey Part Number
F2386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0217.250HXP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.04
Approval Agency
CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.2325 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V