0154.750DR
DigiKey Part Number
F1221TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1221CT-ND - Cut Tape (CT)
F1221DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0154.750DR
Description
FUSE BRD MT 750MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0154.750DR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.185
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Requires Holder, Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Color
Tan
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.245 Ohms