SPXV2.25L
DigiKey Part Number
5666-SPXV2.25L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPXV2.25L
Description
1500VDC 2.25 AMP PHOTOVOLTAIC FU
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.25A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Solar (Photovoltaic)
Series
Approval Agency
CE, gPV, UL
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
1.59
Current Rating (Amps)
2.25A
DC Cold Resistance
0.2492 Ohms