UM0006-180-P
DigiKey Part Number
2610-UM0006-180-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UM0006-180-P
Description
CAPACITOR 6F 0%/20% 180V CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 F (EDLC) Supercapacitor 180 V Module 200mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Termination
Screw Terminals
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
6 F
Size / Dimension
14.528" L x 9.449" W (369.00mm x 240.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
3.110" (79.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm