A17916-16
DigiKey Part Number
926-A17916-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A17916-16
Description
THERM PAD 228.6MMX228.6MM GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 228.60mm x 228.60mm Square Tacky - Both Sides
Category
Thickness
0.160" (4.06mm)
Manufacturer
Laird Technologies - Thermal Materials
Material
Silicone, Ceramic Filled
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Thermal Conductivity
2.0W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
24 Months
Shape
Square
Shelf Life Start
Date of Shipment
Outline
228.60mm x 228.60mm