OWL620C19-20-15F
DigiKey Part Number
5073-OWL620C19-20-15F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWL620C19-20-15F
Description
L6-20P - C19, SJTOW CORD, 250V,
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15.00' (4.57m) Power Cord Black NEMA L6-15P To IEC 320-C19 SJTOW
Category
Cord Type
SJTOW
Manufacturer
L-com
Wire Gauge
12 AWG
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
15.00' (4.57m)
Part Status
Active
Color
Black
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating
250V
1st Connector
NEMA L6-15P
Current Rating (Amps)
20A
2nd Connector
IEC 320-C19
Operating Temperature
105°C