N520P-N520R-20-25F
DigiKey Part Number
5073-N520P-N520R-20-25F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N520P-N520R-20-25F
Description
NEMA 5-20P TO NEMA 5-20R POWER C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.00' (7.62m) Power Cord Black NEMA N5-20P To NEMA N5-20R SJTOW
Category
Cord Type
SJTOW
Manufacturer
L-com
Wire Gauge
10 AWG
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Active
Color
Black
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating
250V
1st Connector
NEMA N5-20P
Current Rating (Amps)
20A
2nd Connector
NEMA N5-20R
Operating Temperature
105°C