VE09P01750K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 6,670
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5,483
Datasheet
270 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
VE09P01750K
DigiKey Part Number
478-2203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE09P01750K
Description
VARISTOR 270V 1.75KA DISC 9MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VE09P01750K Models
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
1.75 kA
Packaging
Bulk
Energy
24J
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
1
Maximum AC Volts
175 V
Capacitance @ Frequency
190 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
225 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
243 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
270 V
Package / Case
Disc 9mm