VCAS121030H620DP
DigiKey Part Number
478-6507-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-6507-1-ND - Cut Tape (CT)
478-6507-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAS121030H620DP
Description
VARISTOR 41V 280A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 V 280 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VCAS121030H620DP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
280 A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Energy
1.2J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
1850 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
21 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
30 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
36.9 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
41 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
45.1 V