VCAS06AP182R0LAT1A
DigiKey Part Number
478-10585-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10585-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10585-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAS06AP182R0LAT1A
Description
VARISTOR 175V 2A 0603
Detailed Description
175 V 2 A Varistor Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
200 V
Current - Surge
2 A
Series
Energy
0.03J
Capacitance @ Frequency
2 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
13 V
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
150 V
Varistor Voltage (Typ)
175 V