VA100005A150DL
DigiKey Part Number
478-2487-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2487-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VA100005A150DL
Description
VARISTOR 8.5V 40A AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.5 V 40 A Varistor 1 Circuit Through Hole Axial
Category
Varistor Voltage (Max)
10.2 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
40 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.6 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
6.8 V
Package / Case
Axial
Varistor Voltage (Typ)
8.5 V