V2AF114A300Y2EDP
DigiKey Part Number
478-9360-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9360-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9360-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V2AF114A300Y2EDP
Description
VARISTOR 18.5V 30A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.5 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
20.72 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
16.28 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
18.5 V