TCMV106M100R0050
DigiKey Part Number
478-9591-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9591-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9591-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMV106M100R0050
Description
CAP TANT POLY 10UF 100V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 100 V 2924 (7360 Metric) 50mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
Voltage - Rated
100 V