TCJB685M025S0090 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1,972
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 1411 (3528 Metric), 1210 90mOhm @ 100kHz
TCJB685M025S0090
DigiKey Part Number
478-TCJB685M025S0090TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB685M025S0090
Description
CAP TANT POLY 6.8UF 25V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
6.8 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz