TCJA106M010S0300
DigiKey Part Number
478-TCJA106M010S0300TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJA106M010S0300CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJA106M010S0300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJA106M010S0300
Description
CAP TANT POLY 10UF 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 1206 (3216 Metric) 300mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz