TAP475K035CRW
DigiKey Part Number
478-7382-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7382-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475K035CRW
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 3Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
E
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm