TAP106K016DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 27,758
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 446
Similar
Similar
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 3.2Ohm
TAP106K016DTW
DigiKey Part Number
TAP106K016DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K016DTW
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
D
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.2Ohm