TAJB475M010RNJ
DigiKey Part Number
478-3042-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3042-1-ND - Cut Tape (CT)
478-3042-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJB475M010RNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric), 1210 4Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TAJB475M010RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
10 V