SR501C155KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR501C155KAR
DigiKey Part Number
SR501C155KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR501C155KAR
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)