SD3220S100S3R0
DigiKey Part Number
478-SD3220S100S3R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD3220S100S3R0
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A 3220
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount 3220/DO-214AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
3220/DO-214AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
3A