SCPB13A855SNA
DigiKey Part Number
478-SCPB13A855SNA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCPB13A855SNA
Description
CAP 8.5F -10%, +30% 2.1V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.5 F (EDLC) Supercapacitor 2.1 V Nonstandard SMD 50mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 1kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard SMD
Capacitance
8.5 F
Size / Dimension
1.890" L x 1.772" W (48.00mm x 45.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated
2.1 V
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C