RPA0812151M035K
DigiKey Part Number
478-RPA0812151M035KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPA0812151M035KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA0812151M035K
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 26mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm